Historie

 

Hasičský sbor ve zdejší obci byl založen 6. ledna 1899 na popud okresního zastupitelstva v Chotěboři. Zakládajícími členy byli -  Václav Hejkal, Karel Hladík, František Janáček, Jan Pokorný, František Kubát, Václav Málek, Leopold Málek.

Během roku 1898 obdržel starosta obce František Janáček od nadřízených úřadů pokyn, aby se v obci založil hasičský sbor. Nejdříve se přihlásili jen dva členové Václav Novotný, a učitel na zdejší škole  Václav Vlk. Teprve později a hlavně na popud učitele Václava Vlka se přihlásilo 25 členů, kteří dne 6.1. 1899 v hostinci  „U zeleného stromu“  se sešli na ustanovující schůzi. Zde byl také zvolen výbor sboru. Celkový počet členů byl 50. Z toho 7 zakládajících, 20 přispívajících, 23 činných. V tomto roce byla zakoupena čtyrkolová stříkačka firmy Smekal Praha, byla vyzkoušena 1. srpna 1899 a dvakrát použita              Textové pole:          

 při zdolávaní požáru. Cena stříkačky byla 880 zlatých. Na úhradu byla provedena sbírka, která vynesla asi polovina potřebné částky, zbytek byl vypůjčen na 5% úrok. 100 zlatých darovala hraběnka Clam-Gallasová. Největší zásluhu na založení sboru měl

učitel Václav Vlk, který byl prvním velitelem a jednatelem sboru. Později byl jmenován čestným členem. Členové sboru projevili největší pochopení pro tuto myšlenku a obětavě se starali, aby byl sbor dobře vyzbrojen. Veškerý majetek byl pořízen obětavostí a přičiněním členů. V roce 1927 vlastnil sbor 2 stříkačky, jednu dvoukolovou (je funkční doposud) a jednu čtyřkolovou, dostatečný počet hadic, naviják, žebříky.

 

V roce 1990 byla postavena hasičská zbrojnice na stříkačku a ostatní hasící potřeby. Činní členové v tomto roce vykonali 8 cvičení a to šestkrát se strojem a dvě pochodové. Členové přispívající jsou u sboru vedeni do 1. světové války, ale většinou pro nezaplacení příspěvků ze sboru ubývali. O požárech je vedena kniha zápisů od roku 1902. V červenci 1914 vypukla 1. světová válka. Téměř všichni členové byli povolání k činné službě. Za doby války činnost téměř ustala. Po válce byla 5. ledna 1919 svolána valná hromada, kde byl starostou zvolen Karel Hladík a velitelem František Krčál. Po roce 1928  následuje období  několika let bez požárů a činnost sboru je uváděna většinou dvěma divadelními představeními, pořádáním plesů, pořadovým cvičením nebo cvičením se žebříky.

 

V roce 1933 byl postaven pomník padlým občanů v 1. světové válce a při jeho odhalení stáli hasiči čestnou stráž. Při hašení požáru v čp.1 u Františka 4. června 1934 a velké stodoly, která se následovně vzňala byly poprvé použity motorové stříkačky, které se velmi osvědčily. Měly je sbory z Oudoleně a České Bělé. Voda k zásahu se čerpala totiž z potoka a k místnímu požáru bylo velké stoupání. V dalším roce 6. května 1935 k požáru čísel 35 a 50, při kterém obě vyhořela, nepřijel pomoci žádný sbor a to uspíšilo rozhodnutí zakoupit také motorovou stříkačku. To se uskutečnilo již téhož roku od firmy Kolben Daněk. Při převzetí této stříkačky byla uspořádaná velká slavnost. Cena této stříkačky byla 21300 korun a polovina částky se musela opět vypůjčit. A opět vypukl válečný poplach. Naštěstí byl během války pouze jeden požár. V roce 1950 zakoupil místní sbor starší auto Praga AN za 40 tisíc korun na přepravu osob a stříkačky. Auto však bylo již staré a po šesti letech bylo vyřazeno a zakoupeno další auto Praga RND za 68 tisíc. To sloužilo po dalších mnoho let.

 

Družstvo mladých hasičů bylo založeno v roce 1958. První svém prvním vystoupení v Peršíkově, kde předvedli  požární útok, měli velký úspěch. 30. června 1958 se družstva zúčastnila okresního kola v Sobíkově a obsadila první a třetí místo a 13. července v Chotěboři 2. místo. Příští rok zvítězili jak v okrskovém tak okresním kole a postoupili do krajského kola v Heřmanově Městci. Mladé hasiče  tehdy vedl Antonín Mach a Václav Mrtka.  Po několika úspěšných letech  došlo k postupnému ukončení činnosti. Důvod byl prostý nebyly děti přiměřeného věku. V sedmdesátých letech došlo již podruhé k založení družstev mladých požárníků. Prvním vedoucím se stal Stanislav Kubát. Silné ročníky, elán a obětavost přinesly své ovoce. Začala se psát zlatá éra požárního sportu. Místa na medailových pozicích, čestné uznání, úspěchy. Za to patří dík všem vedoucím, kteří se u mládeže postupně vystřídali. Stanislav Kubát, Jan Hamerník, Marie Čermáková, Dana Bláhová, Ivana Poslušná, Pavla Halamová podporování Václavem Mrtkou a Josefem Konfrštem, Zdeňkem Bencem a dalšími.

 

                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlatá éra mladých hasičů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Okrsek Havlíčková Borová 2007

 

Okrskové cvičení Slavětín 2015